Τα κριτήρια που διαλέγουμε τους προπονητές για τα τμήματα του Συλλόγου μας είναι πάγια και συγκεκριμένα. Θέλουμε τα κορίτσια της ομάδας μας να μαθαίνουν να παίζουν βόλεϊ, να αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να είναι πειθαρχημένα και στους κανόνες και στις οδηγίες των προπονητών τους, να κατανοούν ότι χωρίς τη συνεργασία με τις άλλες αθλήτριες δεν μπορούν να υπάρχουν επιτυχίες για την ομάδα, να αναζητούν τη διάκριση και μέσα από τη δική τους βελτίωση και μέσα από την ομαδικότητα. Αλλά το κυριότερο είναι να ξέρουμε και εμείς και οι γονείς των αθλητριών μας, ότι έχουν δίπλα τους στο γήπεδο, ανθρώπους που τα προσέχουν, που είναι κοντά τους σε κάθε πρόβλημα, που τα σέβονται και το σπουδαιότερο ότι τα αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα, με ενδιαφέρον ειλικρινές και με αγάπη καθώς όλα τα παιδιά που ανήκουν στον Γ.Σ.Κοζάνης είναι μέλη αυτής της μεγάλης οικογένειας.

Αυτά όλα τα χαρακτηριστικά τα συγκεντρώνουν οι προπονητές μας Δημήτρης Τιτέλης, Μάρθα Ματσαρίδου, Βάσω Παγούνη, Έλενα Παυλίδου. Και αυτοί οι 4 που είναι όλοι τους γνώστες του βόλεϊ, έχουν και την βούληση και την αθλητική επάρκεια να βοηθήσουν όλα τα παιδιά στην πορεία τους προς την κατάκτηση των στόχων τους τόσο ως αθλήτριες της ομάδας, όσο και στις προσωπικές τους φιλοδοξίες.

ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ-ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 3-1
Δευτέρα, 28 Νοέμβριος 2016 12:40

Παρά την καλή προσπάθεια, που έγινε στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Μ.Αλέξανδρο Γιαννιτσών,  τόσο από τα κορίτσια μας που τα έδωσαν όλα, όσο και από τον προπονητή,  χάσαμε με 3-1 σετ στον πρώτο  αγώνα για το πρωτάθλημα Νεανίδων.

Το αποτέλεσμα στον αγώνα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό, αν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και πάντως κοντά στη λήξη των σετ τα οποία ήταν όλα γεμάτα, ο διαιτητής Χάνος δεν είχε κάποια πολύ καθοριστικά-εις βάρος μας-σφυρίγματα.

Με το ''αν'' και το ''ίσως'', προφανώς, δεν κάνουμε τίποτα, αλλά, η αγωνιστική βελτίωση που υπάρχει στις αθλήτριές μας, η σκληρή δουλειά του προπονητή, πρέπει να αποτυπωθεί και σε αποτελέσματα. Το αξίζουν τα ίδια τα παιδιά. Κι ο προπονητής τους. Για δικαιολογίες δε ψάχνουμε.

Αν και έπαιξε άρρωστη η Εμμανουηλίδου, με στομαχικές διαταραχές η Βόντσα, με πόνους στο στήθος η Τσιαούση, απουσίασε η Καλογερίδου  που ....αποσυντονίσθηκε λόγω των φροντιστηρίων.

Αλλά, ο Γυμναστικός Σύλλογος Κοζάνης δε...σκούζει όταν χάνει.

Απλώς, αν κι όποτε χρειάζεται...φωνάζει  όταν βλέπει το στραβό.

Ο διαιτητής κ. Χάνος έδωσε δικαιώματα με τις υποδείξεις του. Μόνο παρατυπίες και λάθη από τη δική μας ομάδα έβλεπε. Και η αυστηρότητά του εξαντλήθηκε με κίτρινη κάρτα στην ομάδα μας και στο δεύτερο σετ όταν το σκορ ήταν 23-22 και σε υποτιθέμενη πιαστή της Πεχλιβανίδου που μόνο αυτός είδε, αντί να ισοφαρίσουμε έγινε το 24-22 και υπέδειξε κόκκινη για διαμαρτυρία στον προπονητή μας, άρα πόντος εις βάρος μας και χάθηκε το σετ.

Επειδή ο κανονισμός διαιτησίας είναι για όλους κοινός, εμείς θέλουμε από τους διαιτητές ακόμα κι όταν κάνουν λάθη να είναι ανθρώπινα, θέλουμε όλα τα παιχνίδια να παίζονται με δικαιοσύνη κι ας τα χάσουμε, αν δεν είμαστε καλοί.

Βεβαίως δεν αμφισβητούμε την αξιοσύνη των γηπεδούχων, αναφερόμαστε μόνο στη δική μας ομάδα. Συγχαρητήρια στο Μ.Αλέξανδρο  για τη νίκη του.

*Έφορος της ομάδας στον πάγκο ο Γιώργος Βασιλειάδης.

*Από πλευράς Διοίκησης ήταν παρών ο Πρόεδρος κ. Παφίλης. Στην κερκίδα ήταν και ο έφορος Κ.Δύντσικος.

*Τα σετ:25-18, 25-22, 21-25,25-21

Γ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ (κόουτς Δ.Τιτέλης): Καρυπίδου , Φακίτσα, Τσιαουση, Πεχλιβανίδου, Βόντσα ,Τσανακτσή, Δύντσικου, Ντομοπούλου, Εμμανουηλίδου, Τότσκα,Φασούλα, Παφίλη

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ Κυριακή 27/11/2016
Σάββατο, 26 Νοέμβριος 2016 19:47

Νεάνιδες : ΓΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΝΝΙΤΣΩΝ- Γ.Σ ΚΟΖΑΝΗΣ 14:00μμ στο ΔΑΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ
Σάββατο, 26 Νοέμβριος 2016 19:27

Η ομάδα μας των Κορασίδων στην πρώτη της παρουσία στο πρωτάθλημα μετά από την τεράστια σε διάρκεια αποχή των διαιτητών, αν και έχασε με 0-3 σετ, έκανε μια σπουδαία εμφάνιση.  Σε αυτό το παιχνίδι ήταν ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ με έναν προπονητή που δουλεύει σκληρά και του αξίζει να δικαιωθεί, αφού ουσιαστικά η ομάδα που έπαιξε με την Καστοριά στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος είναι δικό του δημιούργημα. Οι γονείς και φίλοι του βόλεϊ που παρακολούθησαν τον αγώνα στο γήπεδο του Αγ. Γεωργίου, έδωσαν ώθηση στην ομάδα σε όλα τα σετ που χάθηκαν στις λεπτομέρειες και καταχειροκρότησαν τη νεανική ομάδα που ο κορμός της είναι τα περσινά κορίτσια που αγωνίζονταν στο Παγκορασίδων.

Αυτή την νέα ομάδα των Κορασίδων τη λατρεύουμε και τη στηρίζουμε αλλά και την προστατεύουμε. Γιατί είναι μία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. Με τα καλά και τα λιγότερο καλά της,   αλλά, χτισμένη με αλήθειες, με σωστές βάσεις, με εντιμότητα....

Συνεχίζουμε την προσπάθεια, ανεβαίνουμε μέσα από την απόδοση των κοριτσιών μας ψυχολογικά αλλά αντιμετωπίζουμε κάθε ματς χωριστά και  θα δούμε τι θα γίνει τελικά.

*Πάρα πολύ καλή η διαιτησία των Νάνου, Καρανίκου.

*Από τη Διοίκηση στον αγώνα ήταν ο Πρόεδρος κ. Παφίλης και ο Ταμίας του Δ.Σ. κ. Βασιλειάδης.

*Έφορος στον πάγκο της ομάδας μας ο Κώστας Δύντσικος, στον πάγκο επίσης ήταν η προπονήτρια των Παγκορασίδων Β.Παγούνη.

*Τα σετ: 22-25,23-25, 18-25

Γ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ (κόουτς Δ.Τιτέλης): Μαγγιρίδου, Κακουλίδου, Δύντσικου,Ράπτη, Τότσκα, Τσουτζίδου, Παπαζήση, Κανίνα, Παπαδημητρίου, Ζυμάρα, Μακρυανίδου, Μαυροματίδου, Ντέρου,  Παφίλη.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ 0-3 σετ
Παρασκευή, 25 Νοέμβριος 2016 11:11

Μπράβο στις αθλήτριες του Γ.Σ.Κοζάνης που αγωνίστηκαν μέσα στα Γρεβενά με ήθος και αγωνιστική συνέπεια, έπαιξαν αυτό το βόλεϊ που μπορούν και κέρδισαν καθαρά τις γηπεδούχες με 0-3 σετ οπότε πέρασαν στην 2η φάση όπου το Σάββατο 26/12/16, δηλαδή αύριο στο ΔΑΚ θα αντιμετωπίσουν τον Ποσειδώνα Βέροιας.

Η ομάδα προέρχεται από μια τεράστια σε διάρκεια αποχή και είναι απολύτως φυσιολογικό να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, όχι μόνο από σετ σε σετ, αλλά ακόμα και μέσα σε κάθε σετ. Ωστόσο οι αθλήτριες του Τιτέλη έδειξαν τα στοιχεία του πάθους, της αγωνιστικότητας, της αφοσίωσης στο σήμα της ομάδας, του δεσίματος με τον Γ.Σ.Κοζάνης. Και αυτά τα έδειξαν μέσα στα Γρεβενά σε έναν αγώνα επίσημης διοργάνωσης, για το κύπελλο.

Στο πρώτο σετ η ομάδα μας έδειξε πολύ δυνατή στην υποδοχή και στην άμυνα και παρόλη την αντίσταση που βρήκε από τις γηπεδούχες το κέρδισε. Στο δεύτερο σετ η ομάδα είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή της αλλά και αρκετά διαστήματα που έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ. Και αυτό το σετ το κέρδισε η ομάδα μας που στις τελευταίες φάσεις έδειξε αποφασιστικότητα. Στο τρίτο και τελευταίο σετ όλα πήγαν τέλεια αφού από το ξεκίνημα μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού οι αθλήτριές μας ήταν άριστες.

Το  παιχνίδι έγινε σε όμορφη ατμόσφαιρα, αντάξια των φιλικών δεσμών των δύο ομάδων αλλά και του επιπέδου του βόλεϊ γυναικών.

*Πολύ καλή η διαιτησία των Γιαννόπουλου, Γιώτα.

*Εκ μέρους της Διοίκησης τον αγώνα παρακολούθησαν οι κ.κ. Δ. Παφίλης και Κ.Μιμίκος που παρακολούθησαν το παιχνίδι μαζί με τον Αντιπεριφερειάρχη κ. Σημαντράκο και τον Γ.Γ. του Γ.Σ.Γρεβενών κ. Κ.Κυριάκου.

*Έφορος στον πάγκο της ομάδας μας ο Γ.Βασιλειάδης.

*Τα σετ: 19-25,20-25,13-25

Γ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ (κόουτς Δ.Τιτέλης): Α.Γκουντιού, Καρυπίδου, Παυλίδου, Μιμίκου, Ο.Γκουντιού, Τσανακτσή, Τσιαούση, Καραποναρλίδου, Φακίτσα, Δύντσικου, Φασούλα, Παφίλη.

ΚΥΠΕΛΛΟ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΛΟΓΩ ΚΟΥΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΩΝ
Σάββατο, 26 Νοέμβριος 2016 19:29

Η ομάδα μας των Γυναικών εμφανίστηκε στο δεύτερο αγώνα για το κύπελλο, εμφανώς κουρασμένη μια που την Πέμπτη παίξαμε στα Γρεβενά και σε λιγότερο από 48 ώρες κλήθηκε να αγωνιστεί με τον Ποσειδώνα Βέροιας μια ομάδα που πέρσι ήταν στην Α2. Η ήττα με 1-3 σετ έφερε και τον αποκλεισμό, όμως στα δύο πρώτα σετ η ομάδα μας παρουσιάστηκε ψυχωμένη και αγωνιστική.

Παρά την ήττα  στις Γυναίκες του Γ.Σ.Κοζάνης, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους στα δύο πρώτα σετ και πολύ θα ήθελε ο κόσμος που γέμισε το ΔΑΚ να είχε η ομάδα μας την ίδια απόδοση και στα υπόλοιπα σετ που έκριναν και την πρόκριση, όμως η κούραση και κάποιες απουσίες στοίχισαν.

Σε πολλές φάσεις οι αθλήτριες του Δ.Τιτέλη μπορεί να λύγισαν από την πίεση των στιγμών, αλλά, όσα πέτυχαν είναι αξιέπαινα, όπως και ο χαρακτήρας και η αγωνιστικότητα τους. Η ομάδα μας αγωνίστηκε αλλά έχασε. Όμως έπαιξε με αξιοπρέπεια, με πάθος και με ψηλά το κεφάλι.

Άριστη η διαιτησία των Νάνου, Καρανίκου.

*Από τη Διοίκηση στο παιχνίδι ήταν ο Πρόεδρος κ.Δ. Παφίλης και ο Αντιπρόεδρος κ. Γ.Ντέρος.

*Έφορος στον πάγκο της ομάδας μας ο Γιώργος Βασιλειάδης.

*Τα σετ :19-25, 25-19, 15-25, 22-25

Γ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ (κόουτς Δ.Τιτέλης): Ο.Γκουντιού, Καρυπίδου, Παυλίδου, Μιμίκου, Α.Γκουντιού, Σαχπαζίδου, Καραποναρλίδου, Τσανακτσή, Φακίτσα, Πεχλιβανίδου, Τσιαούση, Βόντσα, Δύντσικου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΣΑΒΒΑΤΟ 26/11/2016
Παρασκευή, 25 Νοέμβριος 2016 11:14

2η Αγωνιστική Κυπέλου Γυναικών :Γ.Σ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΑΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ 14:00 μμ στο ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ

Κορασίδες: Γ.Σ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 17:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Γεωργίου

Η 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
Τετάρτη, 23 Νοέμβριος 2016 12:26

Σαςγνωρίζουμε οτι η κλήρωση της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Γυναικών ειναι η εξής :

1. Νικητής αγώνα  ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ με ΑΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ

2. ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΣ ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ

3. ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ  με Νικητή αγωνα ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ

4. ΑΠΟ ΑΤΛΑΣ ΚΙΛΚΙΣ  με Νικητή αγωνα ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ - ΓΑΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ